زنده رود باغبادران

زنده رود باغبادران - روستای کلیشاد رخ

« باغبادران پایتخت طبیعت و گردشگری استان اصفهان »

روستای کلیشاد رخ

تاریخ:یکشنبه 25 مهر 1395- 07:54 ب.ظ


روستای کلیشادرُخ یکی از زیبا ترین روستاهای استان اصفهان است. اگر در روی نقشه ایران نشانه بعلاوه را كه راس آن از شمال به جنوب و شرق به غرب نقشه ایران باشد ترسیم كنید مركز نشانه بعلاوه كه همدیگر را قطع كرده اند به تقریب خیلی نزدیك روستای كلیشادرخ، در مركز این بعلاوه قرار گرفته است. كه بر این اساس در مركز و قلب ایران قرار گرفته. موقعیت این روستا دقیقاً در غربی ترین نقطه مرزی شهرستان لنجان است. و همین طور در جنوب غربی استان اصفهان و در نقطه مرزی بین 2استان اصفهان واستان چهارمحال وبختیاری قراردارد. دقیق تر این که روستای کلیشادرُخ، در 70کیلومتری اصفهان و30کیلومتری شهرکُرد (استان چهارمحال وبختیاری) قراردارد.

روستای کلیشادرُخ از غرب به روستای رُکن آباد وازشرق به روستای قلعه آقا منتهی می شود. جنوب وشمال این روستا را 2رشته کوه  است. رشته کوه جنوب که از رشته کوه های زاگرس است به نام کوه رُخ، و شمال هم، کوه معروف به بر آفتاب یا(پیشمعُ الدین)است.

        درقدیم به جهت نمایان ساختن مسیر آمد و شد کاروانها قلعه هایی از خشت و گل می ساختند تا ساربانان راه را از بیراهه تشخیص دهند.قلعه های لایبید ، حاجت آقا ، قلعه آقا و کلیشادرخ قلعه های قدیمی هستند که در مسیر کاروانهای شهرکرد اصفهان ساخته شده و به مرور زمان تبدیل به آبادی و روستا شده است ودر این قلعه ها کاروانسراهایی جهت استراحت کاروانها ساخته می شد. از فرهنگ و تمدین این خطه که با معماری اصیل ایرانی معجون شده است حمام عمومی  یا حمام کهنه با خزینه می باشد.

وجه تمسیه روستای کلیشادرخ:

        نام روستای كلیشادرخ به گمان های زیادی و حدس های زیادی از قدیمی ها زده می شود كه خود من هم در نامگذاری آن سردر گم مانده ام. مانند: هلیساد، گلیشاد... . ولی این طور كه به من گفتند نام این روستا به دلیل كاشت زیاد گل محمدی و گوناگونی و رنگارنگی و فراوانی انواع گلها به گلی شاد معروف بوده است كه بعد ها به دلیل شكسته لفظی ها به كلیشادرخ معروف گردیده است. كلمه و لفظ رخ هم از كوه رخ برگرفته شده است كه بدلیل مجاورت بودن روستا و كوه رخ نامیده شده است.

اما در لغت نامه ی ... گلیشاد. [ گ ُ ] (اِخ ) دهی است از قرای معظم ناحیت لنجان از توابع اصفهان (از نزهة القلوب چ لیدن ص (51.

 غیر از چشم انداز های طبیعی روستا، دخالت و تصرف انسان در منطقه چشم انداز های مصنوعی پدید آورده است كه خالی از لطف نیست. مثلا: عبور دكل ها وسیم های فشارقوی برق سراسری ایران كه طول این دكل ها به 50 متر هم میرسد. عبور لوله انتقال گاز بین كشور ایران-تركیه. دكل های مخابراتی و ایرانسل و صدا و سیما. كمربند كوه رخ و گردنه رخ كه همان مسیر جاده اصفهان-شهركرد از تونل رخ و مسیر جاده اصفهان شهركرد از گردنه رخ موجب كمربندی شده است كه كمر كوه رخ را محكم بسته است. 2 منبع بزرگ آب روستا هم ناگفته نماند. همچنین از همه مهم تر باغات و كشت و زار های اهالی روستا هست كه چشم انداز به خصوصی و خیره كننده ای را جلب تماشای بازدید كنندگان به نمایش در می ‌آورد. خیلی از سازه های روستا هم بر اثر تصرف انسانی از بین رفته اند. مثل قهوه خانه ها...

        از قدیمی ترین درخت های گردوی روستای کلیشادرخ می توان به دو گردو در همجوارهم نام برد. اسم این دو گردو به نام گردو تخم مرغی (علت نام گذاریش به این اسم این بود که شباهت زیادی به تخم مرغ داشت) شهرت پیدا کرده بودند. محل قرار گیری این دو گردوی بزرگ به زمان حال در محوطه باغ دکتر(ورودی شرقی روستا) قرار گرفته اند. جریان کاشت این درختها به زمان های قدیم ختم می شود که یک نفر آخوند بانی کاشت این دو گردو بوده که مالک آن زمان خود بوده. طی گذشت زمان و بدلیل ناسازگاری مردم با حکومت او در آن زمان ها این دو گردو را به ارباب آن زمان روستا به فامیلیت سردارجنگ می فروشد. بعد از سردار جنگ دخترش به نام بی بی کوکب آن را به مالکیت می گیرد وبعد از او دخترش به نام باران کیان نرسی مالکیت را بر عهده می گیرد. پس از باران پسرش بهرام صاحب این دو گردو می شود...

          از مراسمات مذهبی می توان به مراسم بلند كردن الم و كاروان سینه زنی و زنجیر زنی روز تاسوعا وا عاشورا نام برد كه اهالی این روستا به دلیل نزدیك بودن و هم مجاورتی با روستای ركن آباد، مرا سمات تاسوعا و عاشورای خود ر با مشاركت با هم برگذار می كنند و كل اهالی به سوگ عزای حسینی چشم گریان به دیدار و استقبال هم می روند. در روز تاسوعا اهالی روستای كلیشادرخ به روستای ركن آباد می روند و در روز عاشورا اهالی روستای ركن آباد به روستای كلیشادرخ می آیند. گفتنی است كه در این مراسم تمامی اهالی گرد هم می آیند و جمعیت كثیری به دنبال الم ها راه می افتند.

از اصطلاحات رایج بین اهالی روستا می توان به موارد زیر اشاره كرد (از معنی كردن آنها اینجانب را عفو كنید):

خوراكی ها:        كاكولی، كاچی، دمپختی، آتیشی، آش برگ،

ابزار:       توبه، هرچوم، سه دنده، یانه، دفتچی، اوسر، چوم،

افعال:        ناشتایی، یه وختی، بذارم، هشتم، وخی ، اوی، بیال،  خدابره، خدا قوت، درو، بید، چوم

جا و مكان:        محله بالا، محله پایین،اوشا،لابار، صحرابالا، صحراپایین، تیكنداشت، قله نو، قله، قل، جوق، واره، مردوقل، مرپلنگی، برافتو، حجراكبر، حسین آباد، پیرغلوم، چشمه موزك، خارسنگا، مرپلنگی، سنگ ارمنی، گاراژ، گود، دره سنجدی، چشمه كمری، چشمه پنه، قهوه خونه، باغ دكتر، مدبغ، كادون، توله، باربند، دره جوق، باغسنگی، خاكستون، سیاگل، خطه، دولت آباد؛ شوردونی

بازی ها:        چوقو پل، لی لی، یه قل دو قل، دوز، كارتی(عكس بازی)، بیگیری، قایم موشك، اتل متل توتوله، عمو زنجیر باف

  او، گردو تكونی، باغپایی، باغ كنی، چوق، چوری، جل، چلفتی، چوم ...از جمله اقدامات دیگری که شمس الدین آی تغمش جهت امنیت این منطقه انجام داد تاسیس  قلعه های نظامی همچون : قلعه آی تغمش، قلعه تقی، قلعه طبس، قلعه ترکی، قلعه چهار برج باغبهادران وهمچنین جهت امنیت مسافران و کاروانهای مسیر اصفهان به چهار محال بختیاری و خوزستان - که بیشتر اوقات در محل گردنه رخ وتنگ بیدکان واقع در کوه رخ توسط راهزنان  و اشرار غارت می شدند- و نیز از طرفی چون کوه رخ مرز میان این منطقه وایل بختیاری بوده است، به دستور آی تغمش در این مسیر با فاصله های کمی از هم قلعه های نظامی مستحکمی به نامهای قلعه زیراب واقع درروستای لایبید ،قلعه نوری واقع در روستای حاجت آقا و همچنین قلعه هایی واقع در روستاهای کنونی قلعه آقا و کلیشاد رخ ساخته شد.

 با هجوم مغولان به ایران درسال616 هجری فرمانروایی اتابکان و خوارزمشاهیان به پایان رسید. مغولان در سال 633 هجری اصفهان را فتح کردند و با گسترش لشکر کشی به اطراف اصفهان، بلوک آی تغمش نیز به تصرف درآمد. از این زمان به بعد تغییرات زیادی در وضع زندگی ساکنان منطقه به وجود آمد. به مرور این قلعه ها از حالت نظامی خارج و به کاروانسراهای بین راهی تبدیل شد؛ و جهت پذیرایی واسکان موقت مسافران حجره های زیبایی در آنها ساخته ومحل کسب و زندگی عده ای گردید. این منطقه به دلیل وجود چشمه های جوشان و پرآب همواره طرف توجه بوده واهالی وشمندگان یا سمندگان (باغبهادران کنونی) اولین بار از آب این چشمه ها برای کشاورزی استفاده کرده با هموار ساختن زمینهای اطراف این قلعه ها به این بخش از منطقه جانی تازه بخشیدند.

http://tabletten-fur-gelenke-rezeptfreie.eu/hondrocream.html
دوشنبه 14 بهمن 1398 05:15 ب.ظ
What's up, excellent website you possess at this time there.
pushin herbal viagra
شنبه 18 خرداد 1398 01:06 ب.ظ

Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you're a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you continue your great work, have a nice evening!
룸알바
چهارشنبه 15 خرداد 1398 08:51 ب.ظ
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو