تبلیغات

زنده رود باغبادران

زنده رود باغبادران - وضع فرهنگ ، آداب ، رسوم و سنن مردم منطقه باغبادران

« باغبادران پایتخت طبیعت و گردشگری استان اصفهان »

وضع فرهنگ ، آداب ، رسوم و سنن مردم منطقه باغبادران

تاریخ:چهارشنبه 10 دی 1393- 07:46 ق.ظ

وضع فرهنگ ، آداب ، رسوم وسنن مردم باغبادران

0vk2itvpsbn23f2lsj0d.jpg


مراسم دید وبازدید عید نوروز

در ایام تعطیلات عید نوروز دید وبازدید عید به این طریق انجام می شد که کوچکترهای فامیل به دیدن بزرگرهای فامیل میرفتند سپس فامیلها دسته جمعی به دیدن شخصیتهای بزرگ ، ریش سفیدان وبزرگان قوم  می رفتند . بازدید عید را واجب می دانسند . درایّام عید نوروز مادر بزرگ و پدربزرگها به  فرزندان ونواده ها عیدی می دادند ، بچه ها با تخم مرغ رنگ شده تخم مرغ جنگی می کردند .

در آن زمان امامزاده شاهزاده ابراهیم دارای حیاط و محوطه وسیعی با دیوار ودرب بود واز هر نظر محفوظ ، از روز عید نوروز تا سیزده بعد از عید همه روزه عصرها اکثر زنها و دخترهای باغبادرانی در حیاط امامزاده جمع می شدند ، ضمن زیارت حرم امامزاده  دید و بازدید عید نیز انجام می شد . متولّی امامزاده که اورا زن آقا صدا می زدند دم درب امامزاده می نشست وحتی از ورود پسر بچه های کوچک به محوطه امامزاده جلوگیری می نمود . در حال حاضر از آن محوطه و دیوار ودرب اثری باقی نمانده است .

مراسم عروسی


رسم ازدواج
انتخاب همسر – خواستگاری – ملاک های ازدواج در گذشته و حال – همسر یابی مادران و فرزندان پسر خانواده – قباله برون – شیرینی خوری – تعیین روز عقد و رسوم مربوطه – سفره عقد و آداب آن – جازی برون و جازی (جهیزیه) آدم طلبون (دعوت از اقوام و …)حنا بندان و آداب آن – حمام رفتن عروس و داماد – سرحنایی و سراسفندی – نقش دلاک محل در مراسم عروسی – چاشته برون – دست بوس رفتن داماد – پاگشایی – دندون رنج – مراسم روز سوم و بعضا بندور تخت – گفتنی های عروس و خارسو – بچه دار شدن و تولد فرزند – (نوه)- سیسمونی – حرف و حدیث های مخصوص دوره بارداری و جنس فرزند – – زایمان و تولد فرزند – ؟ برای نوزاد – اسم گزاری – حموم دهم – شیردادن – غذاخوردن بچه – شیر برداشتن – باورهای مردم در خصوص تولد تاشیر برداشتن

در باغبادران مراسم عروسی شامل چند مرحله است :شیرینی خوران ، بله بران ، عروس بران ، پشت حجله

ا – بله بران یا به زبان محلی شیرنی خوران  دزدکی : ابتدا پدر و مادر داماد محرمانه منزل پدرمی روند ودر مورد وصلت با دختر مورد نظرشان  و مادر دختر به صحبت می نشینند ، اگر توافق نمودند در مورد مقدار مهریه قرار دادی می نویسند و داماد امضاء می کند سپس به پدر و مادر داماد مقدار کمی شیرینی دهند ، به این مرحله از خواستگاری شیرینی خوران دزدکی می گویند .

2 – شیرینی خورانی که رسما انجام میگیرد :

طبق قرار قبلی فامیلهای درجه اول داماد دسته جمعی به منزل عروس میروند ، در آنجا رسما از آنها پذیرایی می شود ، فردای آن روز خانواده عروس به اندازه توان مالی خود برای فامیل درجه اول داماد تعدادی کاسه نبات ، شاخه نبات ، شیرینی و لباس می برد . داماد نیز جای این شیرینی برای عروس مقداری طلا آلات و لباس و شیرینی می برد و قرار می گذارند چه زمانی عقد و عروسی انجام گیرد که درتقویمهای منجّمی ساعت خوش باشد .

3 – عقدکنان

روز عقدکنان از فامیل و دوستان دعوت به عمل می آید ، مجلس عقد زنانه منزل عروس و مردانه منزل داماد برگزار می گردد .از نیهنانان با شیرینی ، شربت و میوه پذیرایی می شود .سر دفتر ثبت ازدواج منزل داماد حاضر می شود واز داماد وکالت می گیرد تا دختر را به عقد او در آورد ، سپس به اتفاق داماد وکالت می گیرد تا دختر را به عقد او در آورد ، سپس به اتفاق داماد و پدر و مادر او به خانه عروس می روند و صیغه عقد جاری می شود .

در مدت زمانی که صیغه عقد توسط سر دفتر ثبت ازدواج جاری می شود زنها و یا دختران به سر عروس قند میسایند .

4 - جهیزیه بران

دریافت شیر بهاء از داماد در باغبادران مرسوم نیست و خانواده عروس سعی می کنند حد اکثر کوشش را بنمایند تا جهیزیّه کاملیبه اندازه توان مالی که دارند به دخترشان بدهند . جهیزیّه عروس شامل کلیه اثاثیه و لوازمی است که یک خانواده به آن احتیاج دارد . بعضی از دامادها که توان مالی دارند جهت کمک به جهیزیّه عروس تعدادی از لوازم سنگین قیمت را خریداری می نمایند . دوالی سه روز از جهیزیّه بران مرسوم است مادر عروس تمامی جهیزیّه را در اتاقی به نمایش می گذارد تا زنهای فامیل و دوستان از جهیزیّه دیدن کنند تا اگر نواقصاتی یا کمبودی مشاهده کردند برطرف شود .دو روز قبل از عروس بران جهیزیّه توسط شخص مورد اعتمادی صورت برداری می شود و داماد ذیل صورت جهیزیّه را امضاء می کند ، سپس جهیزیّه را به خانه داماد می آورند ، بعد از آن عروس و فامیل درجه یک او با همفکری و همیاری یکدیگر در خانه داماد جهیزیّه را در جاهای مخصوص خود قرار می دهند .


yj5qkzm70e53a3gzjyoj.jpg

5 – عروس بران

در زمان قدیم باغبادرانی ها مراسم عروسی را در سه شب برگذار می کردند ، که عبارت بود از : جارزنان ، حنابندان و عروس بران

شب جار زنان  :

در شب جارزنان از فامیلهای نزدیک داماد دعوت به عمل می آمد ، پس از صرف شام جهت بهتربرگذار نمودن مراسم عروسی برنامه ریزی می کردند و هر یک از فامیل مسوؤلیتی را جهت اجرای مراسم عروسی بر عهده می گرفت .

شب حنابندان :

در شب حنابندان از دوستان و کلیه فامیل دعوت به عمل می آمد و پس از صرف شام از خانه عروس طی مراسم مخصوصی حنای آماده خانواده عروس و داماد برای یکدیگر شیرینی شب چله می بردند و شیرینی شب چله عبارت بود از مقداری طلا آلات ، لباس ، شیرینی ، میوه و آجیل که توسط خانواده داماد به خانه عروس میبردند . متقابلا از طرف خانواده عروس برای داماد شیرینی و آجیل ومیوه می آوردند .  

در فصل زمستان اکثر جوانهای باغبادرانی به ورزشها و بازیهای دسته جمعی مشغول بودند بدین جهت تمامی آنها مردانی سالم ، با نشاط و قوی بودند و عمر زیادی می کردند . نام بازیهای گروهی : به زبان محلّی : عمو زنجیر باف ، ، هفت سنگ ، توپ بازی ، الختر بازی ، کشتی ، قایم موشک بازی ، کوهنوردی ، راهپیمایی وبازی ها و سرگرمی ها در گذشته و حال
  وق و پل – خردزد بگیر – شنبه برو بیا  – مول قلمی – اختول (لی لی ) ریگ دبه ی – تسمه بازی
بازیهای انفرادی : کشتی – گردو تیری – سیخ است یا گنبد – نون بیار کباب ببر – ارباب و رعیتی – چفت بکشی – چنجولی (تاب) تخم شکنی – دو – مچ اندازی – قمار بازی بدون پول – دوز بازی .... بود .

q0ikx1nzg5u7wwp4qucg.jpg

_ نمونه ای از بازی چوب و پل بازی کودکان و نوجوانان باغبادران


در حال حاضر به علت بی توجهی به جوانان هیچ کدام از این ورزشها بین جوانان مرسوم نیست و زندگی جوانان شکل دیگری به خود گرفته است . هیچکدام به فکر بازی یا فعّالیتهای دسته جمعی نیستند ، بدین جهت سلامتی از جامعه رخت بر بسته است.

سکنه باغبادران اولین روز شنبه هر سال نو ، شنبه گردش می رفتند .شنبه گردش اینگونه برگزار می شده است که تمامی خانوارهای باغبادرانی عصر روز شنبه اول سال برای گردش به صحرا و کنار رودخانه زاینده رود می رفتند و هر کدام چندین کلوخ داخل رودخانه می انداختند و این جملات را تکرار می کردند ، غم برو ، شادی بیا ، محنت برو ، روزی بیا ، بعد از اجرای این مراسم بساط چای و آجیل و شیرینی کنار زاینده رود پهن می شد و بچه ها به جست وخیز مشغول می شدند .

روز سیزدهم نوروز هرسال تمامی سکنه باغبادران صبح تا بعداز ظهر را در باغهای زیبا و مزارع این منطقه سپری می نمودند و عصر دسته جمعی به ساحل زاینده رود می رفتند . سبزه هایی را که برای سال نو سبز کرده بودند را با خود می آوردند و داخل آب رود خانه  می انداختند و این جملات را تکرار می کردند :ای آب روان ، رنجوری ، گرفتاری و غمهای مرا بردار و سبزی  و شادابی و خوشحالی برای من بیاور . با اجرای این مراسم وز سیزده عید رسما  بِدر شده بود ( بِدر زبان محلی است و به معنای بیرون شدن است ) دخترها سبزه گره می زدند و می گفتند : سال دیگر ، سیزده بدر ، خانه شوهر ، بچه بغل ، مادرها نیز مشغول چیدن بوته که تازه از خاک بیرون آمده بود می شدند . متأسّفانه چندین سال است که براثر سوء مدیریت مسوؤلین این شهر و تبلیغات اشخاص سود جو ویلا سازی رایج گشته  و با احداث این ویلاها ساحل زیبای زاینده رود مسدود گشته و برای سکنه شهر باغبادران استفاده از این طبیعت زیبا و خدادادی و برگزاری مراسم آباء و اجدادی غیر ممکن گردیده است .        
Caleb
جمعه 17 آذر 1396 04:39 ب.ظ
Good post but I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could
elaborate a little bit further. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر